Biofeedback EEG Gdańsk - logo

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania



1. Jak przygotować się do badania?
Należy pamiętać, aby na około 2 godziny przed badaniem:
• nie pić kawy, napojów energetycznych.
• nie jeść obfitych posiłków, ale nie być też głodnym.
• nie przyjmować leków uspokajających. UWAGA: ewentualne odstawienie leków należy zawsze skonsultować z lekarzem prowadzącym
• w dniu badania należy umyć włosy, nie używać żelu do włosów, pianek i odżywek – mogą utrudniać uzyskanie - wysokiej jakości sygnału z elektrod EEG
• przed treningiem EEG Biofeedback należy zdjąć kolczyki lub klipsy.
• nie palić tytoniu, nie pić alkoholu

2. Jak przygotować się do treningu Biofeedback EEG?
Trening biofeedback nie wymaga specjalnych przygotowań. Podstawą przeprowadzenia skutecznego treningu Biofeedback jest wprowadzenie mózgu w stan odprężenia i koncentracji do czego potrzebne jest wyciszenie. Nie należy zatem specjalnie pobudzać się przed sesją (nie pić kawy, napojów energetycznych, nie być przesadnie najedzonym lub głodnym). Tak jak w przypadku badania-przed treningiem Biofeedback EEG należy zdjąć kolczyki lub klipsy.

3. Jaka jest dolna i górna granica wiekowa do rozpoczęcia terapii?
Dolna granica wieku, od którego można stosować terapię biofeedback to 6 lat. Trening biofeedback nie ma ograniczeń wekowych, jeżeli chodzi o górną granicę. Mózg może, a a nawet powinien być trenowany przez całe życie.

4. Czy zawsze terapia wygląda tak samo?
Nie. To, w jaki sposób zostanie przeprowadzona terapia (jakie aktywności będziemy wzmacniać lub tłumić) oraz ile spotkań będzie obejmować, zależy od wyników badania przeprowadzonego podczas pierwszego spotkania. Dopiero po jego analizie stwarzamy program terapii i dobieramy ilość spotkań (nie mniej niż 30).

5. Po ilu spotkaniach widać pierwsze efekty?
Pierwsze efekty można zaobserwować już po około 10-12 treningach, czyli po okresie około 5-6 tygodni. Jest to czas potrzebny neuronom na stworzenie nowych połączeń. Nie bez znaczenia jest tu problem z jakim zgłaszamy się na terapię. Efekty treningu będą szybciej widoczne u osób, które zmagają się, np z problemami deficytów uwagi, niż w przypadku pacjentów po wypadkach, czy autystyków. Pierwsze efekty zauważalne są w rozwoju motoryki małej-poprawia się charakter pisma, wykonywanych rysunków, znikają problemy z zasypianiem.

6. Jak często powinna odbywać się terapia i czy może być przerywana?
Terapia powinna się odbywać minimum 2 razy w tygodniu, ze wskazaniami na im częściej tym lepiej. Należy przestrzegać harmonogramu terapii, gdyż dłuższe przerwy ( szczególnie w podczas pierwszych spotkań ) mogą zaburzyć schemat, do którego przyzwyczaja się nasz mózg. Nie należy robić przerw dłuższych niż 14 dni. Podczas terapii zaleca się wykonać minimum 30 treningów – przerwanie terapii lub nie przebycie minimalnej ilości jej spotkań może skutkować brakiem efektywnych wyników w podjętym leczeniu.

7. Czy muszę przyjeżdżać do Gdańska, czy terapia może być prowadzona gdzie indziej?
Terapię możemy przeprowadzić we wskazanym przez klienta miejscu. Ze względu na wysokie zainteresowanie wizytami domowymi, sesje coraz częściej wykonujemy u pacjentów. Wybór zacisza domowego ma wpływ na poczucie bezpieczeństwa i komfortu podczas terapii dla osoby badanej.